Zdania na temat kapci dla dzieci są podzielone.

Istnieje grupa rodziców, która z chęcią po nie sięga oraz część osób, które twierdzą, że są niepotrzebne. Rozbieżności związane z tym tematem bardzo często wprowadzają w zakłopotanie mamy, których maluch zaczynają stawiać pierwsze kroki. Zatem czy kupić dziecku kapcie? Jeżeli tak, to które wybrać? Kilka wskazówek związanych z tym tematem, wskazaliśmy poniżej.

Kiedy i czy w ogóle maluchy powinny nosić kapcie?

Stopa to wysoce wyspecjalizowany narząd ruchu, który najlepiej rozwija się w niczym nie skrępowanym ruchu. Dlatego, wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe i bezpieczne zalecamy, by dzieci biegały na bosaka, lub w skarpecie antypoślizgowej. Jednak nie wszędzie jest to możliwe. Kapcie dając ochronę małym stopom muszą jednocześnie spełniać określone warunki.

Zdrowe kapcie muszą pozwalać dzieciom poruszać paluszkami czyli posiadać sztywny podnosek – specjalne, szerokie miejsce w przedniej części kapcia, które zapewnia swobodne poruszanie paluszkami.

Ciasny, źle dopasowany kapeć może skutkować w przyszłości wrastaniem paznokci.

Dobry kapeć, tak jak dobry but, nie może być zbyt luźny, nie może „klapać” dziecku podczas biegania czy chodzenia ponieważ wynaturza naturalną motorykę ruchu, powodując że dziecko nabiera złych nawyków. Zwróćmy uwagę, że dzieci spędzają dużo więcej czasu w kapciach niż w butach, mimo to często bagatelizujemy prawidłowy dobór kapci skupiając się na obuwiu wyjściowym. Stopa malucha w początkowych latach życia stale pracuje i poprawia swoją wytrzymałość. Małe dzieci są niezwykle żwawe. W celu zapewnienia im niezbędnej ochrony nie tylko na dworze, ale również w domu, żłobku czy przedszkolu, warto sięgnąć po kapcie. Jednak nie należy robić tego od razu. Według specjalistów kapcie dla dzieci stanowią dobre rozwiązanie około 3 roku życia. Co zatem wybrać we wcześniejszych latach?

https://emel.com.pl/c/kapcie?page=2

Alternatywa dla kapci

Jeżeli chcemy zapewnić maluchom pełen komfort i bezpieczeństwo w domu, wówczas dobrym pomysłem będzie wybór skarpetek antypoślizgowych. Zapewniają odpowiednie zabezpieczenie od podłoża, nie ograniczając przy tym swobody ruchu. Skarpetki antypoślizgowe dla dzieci, możemy spotkać w różnych wersjach, ważne by zapobiegały ślizganiu się stóp podczas zabawy.

Buciki dla dzieci — zadbaj o jakość

Bez względu na to, czy poszukujemy kapci dla dzieci, skarpetek antypoślizgowych lub skórzanych trzewików, najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na jakość obuwia. Najczęściej niska cena zakupu przekłada się na zastosowane materiały, oraz niską jakość produkcji. Syntetyczne włókniny imitujące skórę czy wyroby ze „skóry ekologicznej” czyli plastiku na pewno nie zapewnią prawidłowego, zdrowego rozwoju dziecięcym stopom.

Tylko dobrze dobrane obuwie dla dzieci, pozwoli na odpowiedni rozwój kości  mięśni oraz zmniejszy niebezpieczeństwo powstania wad postawy.