Chociaż dla wielu osób płaskostopie kojarzy się z deformacją stopy, należy podkreślić, że prawie każde dziecko rodzi się z tak zwanym płaskostopiem fizjologicznym, które stopniowo zanika. Jednak w przypadku niektórych osób proces ten ulega zatrzymaniu, przez co w dorosłym życiu zmagają się z deformacją stopy. Co wpływa na te zaburzenia? Jakie są powody płaskostopia? W jaki sposób zadbać o prawidłowy rozwój stóp maluchów? Odpowiedzi na te pytania, przedstawiam w naszym najnowszym poradniku.

Rozwój stopy u dziecka

Stopy dziecka do trzeciego roku życia, rozwijają się bardzo intensywnie, między 9 a 18 miesiącem życia, maluchy zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki. W tym czasie stopy są niezwykle elastyczne, to okres w którym trwa proces stabilizacji układu kostnego oraz zwiększania wytrzymałości mięśni. W tym czasie płaskostopie nie powinno nas niepokoić, może być normalnym zjawiskiem u maluchów w początkowym okresie życia. Jednak to, kiedy zaniknie i czy w ogóle to się stanie, zależy od wielu czynników. Dlatego, niezwykle ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej dawki ruchu oraz to, jakie pierwsze buciki dla dziecka wybierzemy.

Buty dla dziecka: jakich błędów nie popełniać

Na wady stóp może mieć wpływ wiele czynników jak przykurcz mięśni, wiotkość więzadeł czy uwarunkowania genetyczne. Wady stóp mogą być również  konsekwencją złych nawyków, źle dobranych butów oraz coraz częściej także otyłości. Jeżeli chcemy im zapobiegać, należy przede wszystkim dać dziecku czas. Zbyt szybkie zachęcanie malucha do siedzenia i chodzenia oraz złej jakości, fatalnie dopasowane obuwie, może wywołać nieodwracalne zmiany. Jeżeli dziecko jest aktywne i zaczyna raczkować, wówczas warto sięgnąć po skarpetki antypoślizgowe.

Gdy dziecko zacznie już stawiać pierwsze kroki, należy zwrócić uwagę na trzy czynniki:

  • materiał obuwia — powinien być naturalny, miękki, elastyczny, musi „oddychać” by stopka się nie pociła. Tylko naturalna skóra spełnia te wymogi.
  • rozmiar butów dla dzieci — nie mogą uwierać i obcierać. Rozmiar buta szczególnie dla dziecka to kluczowa sprawa i nie stanowi jej tylko długość bucika; niezwykle istotna jest jeszcze tęgość małej stopy, zalecam by pierwsze buty dobrali specjaliści w dobrych sklepach z obuwiem dla dzieci!
  • twardość podeszwy — podeszwa powinna być bardzo elastyczna i dość cienka, jednocześnie zapewniając ochronę małej stopy.

Chociaż to pierwsze buty dla dziecka, często stanowią największe wyzwanie dla rodziców, nie należy zapominać o tym, aby w późniejszych latach, również zwracać uwagę na to, jakie obuwie noszą nasze pociechy. Stopy cały czas się rozwijają, a odpowiednio skonstruowane i dobrane obuwie sprzyja nie tylko stopom, również lepszej postawie całego ciała.

Pamiętajmy; stopa to podstawa!

Cezary Kudrzyn

Twórca marki Emel