Ważnym elementem dynamicznie rozwijającego się w pierwszych latach życia dziecka narządu ruchu są stopy. Pomimo istotnych funkcji, które pełnią, często bagatelizuje się ich zdrowie. Tymczasem istnieje wiele dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort i ból małych stópek, utrudniając tym samym maluchowi codzienne funkcjonowanie. Wiele na ten temat można wyczytać… z butów. Jakie objawy mogą wskazywać na problemy ze stopami u dziecka? O czym świadczy nadmierne ścieranie się dziecięcego obuwia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym tekście. Sprawdź!

Co oznacza nierównomierne ścieranie się podeszwy u dziecka?

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, ale stare, znoszone przez dziecko buty mogą dostarczyć wielu cennych informacji na temat zdrowia małych, rosnących stópek. Jednym z wyznaczników tego, w jakiej kondycji znajduje się ten ważny element aparatu ruchu, są podeszwy butów. To, w jaki sposób ulegają ścieraniu, może pomóc w ocenie, czy maluch zmaga się z wadą w obrębie stóp.

Nierównomiernie ścieranie się podeszwy w dziecięcym buciku nie zawsze oczywiście musi oznaczać problemy ze stopami. Niekiedy może wynikać ze zwykłego zużycia obuwia, lub nadmiernej aktywności fizycznej. Jeśli jednak zaobserwujesz, że podeszwy w butach Twojej pociechy ścierają się regularnie w tym samym miejscu, to znak, że warto zastanowić się nad konsultacją u lekarza ortopedy.

Jakie wady postawy mogą się za tym kryć?

Powodów nierównomiernego ścierania się podeszwy w dziecięcych butach może być bardzo wiele. Jedną z częstszych przyczyn takiego zjawisko jest niewłaściwie dobrane obuwie. W takiej sytuacji wystarczy wymienić buciki na nowe, pamiętając wcześniej o dokładnym zmierzeniu małych stópek. Obuwie nie może być bowiem ani zbyt ciasne, ani za duże.

Za nierównomiernie ścierającymi się podeszwami mogą jednak kryć się też poważniejsze problemy. Mamy tu na myśli wady stóp, które nieleczone mogą być przyczyną dyskomfortu, a nawet zaburzeń funkcji i estetyki chodu. Gdy podeszwa w dziecięcym bucie zużywa się nierównomiernie, przyczyną może być nadmierne wysklepienie jednego z łuków stopy. Taka wada postawy jest określana fachowo mianem „stopy wydrążonej”. Na jej wykształcenie się najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym.

Kiedy warto udać się do specjalisty – ortopedy lub fizjoterapeuty?

Pierwszą wizytę u specjalisty warto zaplanować w pierwszych miesiącach życia maluszka. To właśnie wtedy dziecko zaczyna intensywnie poruszać nóżkami i rączkami, a aparat ruchu wchodzi w fazę dynamicznego wzrostu. Na tym etapie lekarz może wykryć wady wrodzone stóp i inne nieprawidłowości w ułożeniu ciała. W takim przypadku leczenie zawsze jest rozpatrywane indywidualnie i dostosowywane do potrzeb małego pacjenta.

Konsultacja u ortopedy lub fizjoterapeuty jest niezbędna również wtedy, gdy zauważysz sygnały mogące wskazywać na deformacje lub wady stóp. Najczęstsze objawy świadczące o problemach z funkcjonowaniem dziecięcych stópek:

  • ból w okolicy pięty lub podeszwy,
  • trudności z chodzeniem,
  • obrzęki w okolicy palców lub kostek,
  • różnice w długości stóp,
  • odchylenie stopy na zewnątrz.

W tym miejscu warto dodać, że wady stóp u dzieci mogą również dawać nietypowe objawy. Do takich symptomów zalicza się np. bóle w obrębie kręgosłupa, kolan oraz bioder. Każdy niepokojący sygnał warto skonsultować z ortopedą lub fizjoterapeutą.

Czy odpowiednio dobrane buty mogą pomóc?

Gdy u Twojego dziecka zostanie zdiagnozowana stopa wydrążona, płasko-koślawa lub inna wada w obrębie stóp, niezwykle ważne znaczenie ma dobór właściwego obuwia. By zmniejszyć ryzyko postępu istniejących nieprawidłowości, lekarz może zalecić maluchowi noszenie obuwia ortopedycznego. W takiej sytuacji buciki należy dobierać po konsultacji ze specjalistą.

W celu zapobiegania rozwojowi wad postawy u dziecka można natomiast sięgnąć po obuwie profilaktyczne. Jest ono projektowane w taki sposób, aby zapewnić stopom prawidłowe ułożenie, stabilizację oraz amortyzację podczas aktywności. Takie buty mają też za zadanie chronić przed kontuzjami – a przecież biegającym, skaczącym i wspinającym się dzieciom nietrudno postawić jeden niewłaściwy krok.

Na co zwrócić uwagę przy kolejnych zakupach obuwia?

Aby zapewnić maluchowi maksymalny komfort, podczas zakupu kolejnego obuwia warto mieć na uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim buciki należy dobierać po wcześniejszym precyzyjnym zmierzeniu długości małych stópek. Prawidłowe dopasowanie butów jest bardzo ważne, gdyż mają one wpływ na stale rozwijający się układ ruchu. W przypadku różnicy długości między stopami, obuwie należy zawsze dobierać do dłuższej stópki.

Kolejną istotną kwestią jest materiał, z jakiego zostały wykonane buty. Najlepszym rozwiązaniem są modele uszyte z miękkiej i elastycznej skóry naturalnej. Taki materiał umożliwia skórze swobodne oddychanie, przez co zapobiega odparzeniu i nadmiernemu poceniu się małych stópek.

Sprawdź buty, które wspierają zdrowy rozwój stóp na emel.com.pl!

Stopy stanowią fundament całego ciała i są niezwykle istotnym elementem aparatu ruchu. Dlatego wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka jest niezwykle ważną i wymagającą uwagi kwestią. W Emel doskonale wiemy, że buciki dla najmłodszych powinny być lekkie, miękkie i elastyczne, a przy tym łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz najnowszą kolekcję butów dla dzieci, która łączy atrakcyjny wygląd z wyjątkowym komfortem i trwałością. Już teraz odkryj obuwie, które zapewni Twojemu smykowi doskonałe dopasowanie i wsparcie w zdrowym rozwoju stóp!